APEL OBITELJSKIH LIJEČNIKA: ZDRAVSTVENI SUSTAV NA RUBU KOLAPSA
Objavljeno 31.01.2025 - Vijesti

Županijski vijećnik Leo Pavela zaprimio je pismo obiteljskih liječnika Doma zdravlja Primorsko-goranske županije, koji dramatično upozoravaju na alarmantno stanje u primarnoj zdravstvenoj zaštiti te je obećao da će ovo alarmantno pismo proslijediti svim medijima u PGŽ-u i da će na aktualnom satu Županijske skupštine 20. veljače tražiti očitovanje nadležnih u PGŽ-u na ovu temu. U svom apelu, liječnici traže hitne promjene u odnosu županije prema domovima zdravlja i obiteljskoj medicini kako bi se spriječio potpuni kolaps sustava s nesagledivim posljedicama za pacijente i medicinsko osoblje.
Zdravstveni sustav u raspadu
Da hrvatski zdravstveni sustav ne funkcionira dobro, nije novost. Već godinama bilježimo stalno pogoršanje uvjeta, unatoč sve većim izdvajanjima za zdravstvenu skrb. Dok je broj stanovnika u Hrvatskoj smanjen za više od pola milijuna, liste čekanja na preglede su duže nego ikada, a kvaliteta medicinske usluge sve lošija. Na svemu tome profitiraju tek oni koji uspješno trguju medicinskom opremom i lijekovima, dok se pacijentima i zdravstvenom osoblju uvjeti pogoršavaju.
Proračun PGŽ-a je 353 milijuna eura, a 40 % tog novca se troši na zdravstvo što iznosi vrtoglavih 141 200 000 eura!
Posebno loša situacija je u domovima zdravlja Primorsko-goranske županije, gdje su zgrade dotrajale, fasade otpadaju, cijevi propuštaju, sanitarni čvorovi su nefunkcionalni, a higijenski standardi ispod svake razine.
Preopterećenost i premali kapaciteti
Liječnici obiteljske medicine u svom pismu iznose niz zabrinjavajućih podataka. Istaknuli su kako su preopterećeni, s neodrživim brojem pacijenata po timu, što ugrožava sigurnost pacijenata i kvalitetu zdravstvene skrbi.
“Broj pacijenata koji bi svaki obiteljski liječnik trebao imati je 1.700, no u praksi su ambulante prebukirane s preko 2.125 pacijenata. To znači da dnevno moramo obaviti 100-150 kontakata, a ponedjeljkom i do 200. Telefonski pozivi, e-mailovi, osobni dolasci, kućne posjete – sve to obavljamo u uvjetima u kojima je nemoguće osigurati kvalitetnu medicinsku skrb”, stoji u pismu.
Obiteljski liječnici upozoravaju kako ovakav pritisak povećava vjerojatnost medicinskih pogrešaka i dovodi do izgaranja zdravstvenog osoblja. Poseban problem je što trećina liječnika u PGŽ-u ima više od 65 godina, a neki rade i nakon 80. godine života jer sustav nema zamjena.
Pacijenti ostaju bez zdravstvene skrbi
S obzirom na to da je sustav pred pucanjem, pacijenti već sada osjećaju posljedice. Liste čekanja na preglede su duge, ordinacije se zatvaraju, a sve više ljudi prisiljeno je tražiti medicinsku pomoć u hitnim prijemima bolnica, što dodatno opterećuje ionako preopterećene bolničke kapacitete.
“Privatne poliklinike će i dalje cvjetati, a oni koji ne mogu platiti privatne preglede ostat će prepušteni sami sebi”, kažu liječnici.
Zahtjevi obiteljskih liječnika
Obiteljski liječnici Primorsko-goranske županije ne traže nemoguće, već nužne mjere kako bi se sustav održao:
- Privlačenje mladih liječnika i medicinskih sestara kako bi se spriječilo zatvaranje ordinacija.
- Ne povećavati broj pacijenata po timu jer je već sada opterećenje neodrživo.
- Financijska stimulacija rada u dvije ambulante kako bi se ublažio problem preopterećenosti.
- Posebna organizacija rada u turističkim mjestima tijekom ljetne sezone kada se broj stanovnika udeseterostručuje.
- Zapošljavanje administrativnog osoblja kako bi se liječnici rasteretili nepotrebnog birokratskog rada.
- Hitno uređenje domova zdravlja kako pacijenti ne bi morali boraviti u zapuštenim i nehigijenskim prostorima.
Županijski vijećnik Leo Pavela predložio je također da se studenti medicine znatnije uključe u honorarne poslove u zdravstvenom sustavu te da za to dobivaju naknadu, jer je potpuno nelogično da studenti medicine poboljšavaju svoju privatnu financijsku situaciju konobarenjem po kafićima umjesto da rade u struci!
Vrijeme za hitne promjene
Obiteljski liječnici upozoravaju da će, ako se hitno ne poduzmu konkretne mjere, zdravstveni sustav potpuno kolabirati. Sve više pacijenata ovisit će o privatnim klinikama ili će ostati bez osnovne medicinske skrbi.
“Došli smo do točke u kojoj više nema vremena za odgađanje. Pozivamo županiju da preusmjeri raspoloživa sredstva u obiteljsku medicinu i omogući građanima dostojanstvenu i dostupnu zdravstvenu zaštitu. U protivnom, svi ćemo osjetiti posljedice”, zaključuju liječnici u svom apelu.
Situacija je alarmantna i potrebna je hitna intervencija nadležnih tijela kako bi se spriječila potpuna erozija javnog zdravstvenog sustava u Primorsko-goranskoj županiji.
Vrati se natrag