Hrvatska se svrstava na posebnu ekonomsku mapu za ulagače
Objavljeno 21.09.2024 - GospodarstvoIzdvojeno
Agencija Fitch podignula je kreditni rejting Hrvatske s BBB+ na A- sa stabilnim izgledima. Fitch je povijesno visoki rejting Hrvatskoj dao tjedan dana nakon što je to učinila agencija Standard and Poors.
U izvješću navode da su podizanju rejtinga najviše pridonijeli snažan gospodarski rast, poduprt brzom apsorpcijom europskih sredstava, porast plaća i ulazak Hrvatske u eurozonu.
Kreditni rejting A- sa stabilnim izgledima šalje poruku da je Hrvatska investicijski sigurna zemlja s umjerenim rizikom za ulagače, te da se njezini gospodarski izgledi poboljšavaju.
Time ta agencija Hrvatsku svrstava na razinu zemalja sa sličnim rejtingom: Latvijom, Poljskom, Slovačkom, Portugalom, Španjolskom, a iznad Italije, Grčke, Bugarske, Mađarske, Rumunjske.
Predsjednik Vlade RH Andrej Plenković održao je konferenciju za medije na tu temu.
Iskazao je zadovoljstvo povećanim kreditnim rejtingom i kazao kako je ovo povijesno visoka razina.
Snažna poruka za hrvatsko gospodarstvo
Plenković je poručio da ocjena Fitcha predstavlja itekako snažnu poruku za hrvatsko gospodarstvo, kao i priznanje za odgovorno upravljanje javnim financijama, za gospodarski rast, rast plaća, mirovina, poduzete reforme, odličnu apsorpciju europskih sredstava, integraciju u europodručje, kao i podizanje BDP-a po stanovniku na 76 posto prosjeka EU-a do kraja 2023. godine.
S izglednim gospodarskim rastom u ovoj godini od oko 3,5 posto, to bi do kraja godine praktički trebalo značiti rast za još dva postotna boda. Tih 78 posto predstavlja rast za 16 postotnih bodova u osam godina, odnosno od početka mandata prve Vlade kojoj je bio na čelu, istaknuo je između ostalog predsjednik Vlade.
‘Ispunili smo više od trećine naših političkih ciljeva za cijeli mandat’
Prema Fitchu, slično kao i prema Standard & Poor’su, Hrvatska od zemalja EU-a ima veći kreditni rejting od Italije, Bugarske, Mađarske, Rumunjske i Grčke, rekao je Plenković.
Po obje te agencije, istaknuo je, Hrvatska je i dalje država koja najbrže podiže svoj kreditni rating “i to je itekako dobro”.
Zemlja smo koja najbrže podiže svoj kreditni rejting
– Ono što je jako interesantno u izvješću da oni naglašavaju političku stabilnost, kontinuitet, spominju činjenicu da smo po treći put dobili povjerenje građana na izborima za Hrvatski sabor, čime se potvrdila predanost reformskom zamahu. Naglašavaju posebno značajno smanjenje javnoga duga. Mi planiramo da se taj udio javnoga duga u BDP-u na kraju 2024. godine smanji ispod 60%, poručio je premijer.
‘Odlična poruka hrvatskim građanima’
– S ovom iznadprosječnom kvalitetom kreditnog rejtinga smo u poziciji ponovno da pošaljemo jednu odličnu poruku hrvatskim građanima, hrvatskom gospodarstvu, što država ima bolju ekonomsku i financijsku reputaciju, to su uvjeti za zaduženje i refinanciranje obveza države povoljniji.
Ako je takva situacija s državom, ona se prelijeva u konačnici i na rejting, kazao je Plenković.
– Dakle, jedan efekt koji nas sada dovodi u situaciju da smo mi, nakon četiri mjeseca mandata nove Vlade, već ispunili praktički naše izborno obećanje, a to je da ćemo Hrvatsku dovesti u mandatu na A razinu kreditnog rejtinga i time poslati itekako pozitivnu poruku, kazao je premijer.
Pozitivni nalazi u Fitchovom izvješću, po Plenkovićevom dubokom uvjerenju, rezultat su konzistentne politike Vlade u posljednjih osam godina.
– I sada se, kao što vidite, ti rezultati honoriraju, kod onih koji nemaju baš nikakve veze s nama, zaključio je predsjednik Vlade.
Primorac: Ovo je za sve nas velika potvrda
Govoreći o Fitchovoj ocjeni kao velikoj potvrdi za kvalitetno upravljanje javnim financijama, potpredsjednik Vlade i ministar financija Marko Primorac je između ostalog podsjetio da je u četiri godine razina udjela javnog duga u BDP-u smanjena za 25 postotnih bodova, pri čemu je 2020. iznosila oko 86 posto.
Istaknuo je da međunarodni ulagači prije svega, kada donose odluke o ulaganju, gledaju kvalitetu države, a ta kvaliteta se očituje i u stabilnosti i kvaliteti upravljanja javnim financijama, ali i ostalim ekonomskim politikama.
Kod analize ulaganja se služe i analizama kreditnih agencija, a po Primorčevim riječima, ulagači imaju čak i određena ograničenja, pa smiju ulagati samo u države koje su u A kategoriji.
“Tako da će nas ovaj kreditni rejting zapravo staviti na gospodarsku mapu tih stranih ulagača i svih onih koji planiraju poslovati na teritoriju RH”, istaknuo je Primorac.
Podizanje rejtinga će pridonijeti nastavku gospodarskog rasta
Rekao je da je ovo uspjeh Vlade i cijele državne administracije, s obzirom da su ovoj razini kreditnog rejtinga doprinijeli brojni procesi, pa tako i iskorištavanje sredstava te provođenje reformi i investicija iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO).
Istaknuo je i da će ovo podizanje rejtinga dugoročno pridonijeti nastavku gospodarskog rasta, po većim stopama od prosjeka EU-a i eurozone.
Upitan pak o strukturi tog gospodarskog rasta, koji se dobrim dijelom temelji na potrošnji i investicijama iz europskih sredstava, Primorac je ponovio da bi bilo jako dobro da se u budućnosti sve više povećava udio neto izvoza kao komponente rasta BDP-a.
No, s obzirom da je Hrvatska po plaćama, mirovinama i ostalim primanjima građana godinama zaostajala za prosjekom EU-a, “jako veseli” rast njihovih dohodaka, što se onda prelijeva i na potrošnju.
– U tom smislu, kontinuirane izmjene u poreznom sustavu idu u smjeru poreznog rasterećenja i pravednije raspodjele poreznog tereta, što jača životni standard građana u cjelini, a omogućava i veći potencijal potrošnje onih građana koji imaju najmanje, izjavio je Primorac.
Hrvatska se svrstava na posebnu ekonomsku mapu za ulagače
Krajnje je vrijeme da Hrvatska svoj porezni sustav uskladi s onim u drugim EU članicama, smatra ekonomist Novotny, te primjećuje da se novim kreditnim rejtingom, Hrvatska pridružuje većini zemalja Europske unije.
– Ono što je ključno je da Vlada iskoristi ovaj pozitivan element u ekonomiji i da usmjerava ulaganja prema onim dijelovima Republike Hrvatske u kojima nema dovoljno radnih mjesta, prije svega mislim na pet slavonskih županija i na ove dijelove Banovina i Lika koji doista vape za kvalitetnim radnim mjestima, poručio je ekonomski analitičar Damir Novotny.