Počelo poribljavanje Trakošćanskog jezera
Objavljeno 14.03.2025 - IzdvojenoVijesti

Nakon što je tijekom prošle godine očišćeno Trakošćansko jezero od nakupljenog sedimenta, danas je počelo poribljavanje. Puštene su autohtone vrste kako bi se očuvala prirodna ravnoteža. Prije izmuljivanja u jezeru su prevladavale invazivne vrste ribe koje su primjerice – šarana gotovo u potpunosti istrijebile.
Som, smuđ, šaran, ali i dosta tolstolobika prije tri godina izvađeno je iz Trakošćanskog jezera, prije izmuljivanja. Dio je ribe završio u okolnim jezerima, ostatak je uništen.
– Protekle tri godine zbog kompleksnosti projekta sav živi svijet se prebacio na naše ribnjake, pa je i taj riblji fond djelomično uništen. Manji dio ćemo uspjeti vratiti, kaže Velimir Sekol iz ŠRK-a Trakošćan Bednja.
Ribiči, ali i stručne službe ostali su zatečeni ribom koja nije autohtona za ovo područje.
– Kada smo vadili ribu, bilo je oko 5 tona ukupno ribe, samo autohtone oko 800 kilograma, sve ostalo je bila alohtona koja je završila po zoološkim vrtovima kao hrana za životinje jer je morala biti izlučena iz sustava ovako ili onako, kaže Dragutin Vincek, pročelnik za poljoprivredu Varaždinske županije.
Nakon što je iz jezera u kolovozu prošle godine ukupno izvađeno dvjesto tisuća kubika mulja, počelo je punjenje. Trakošćan je ponovno svojom vizurom postao mamac za turiste.
– Ovih par godina kad nije bilo jezera, meni je to jako puno falilo, ali čim se napunilo odmah bježim okolo, kaže Srećko Bačić iz Bednje.
– Trakošćan ima ogroman značaj za općinu Bednja, Varaždinsku županiju, ali i cijelu Hrvatsku. Govore tome u prilog posjete broja turista, kojih je samo prošle godine evidentirano više od 43 tisuće noćenja, kaže Damir Poljak, načelnik općine Bednja.
Jezero će biti mamac i za ribiče. Danas je vraćeno više od četiri tone šarana.
– Mi ćemo skoro pet puta sada poboljšati biološku raznolikost ekološkog sustava, što nam je bio i cilj, kaže Vincek.
– Trakošćansko jezero je atraktivno jer je to park prirode i tu je bilo dosta ribe, kaže ribič Danijel Frigula, dodajući da je zadovoljan poribljavanjem.
Jezero i šuma bit će dio novog zaštićenog parka prirode Zagorske gore koja će se prostirati na 300-tinjak četvornih kilometara.
– Ivančica, Strahinčica, Ravna Gora, Maceljsko Gorje bi trebali tijekom ove godine biti zaštićeni tom markicom ili zaštitom, odnosno Varaždinska županija dobiva prvi park prirode koji dijelimo sa susjednom Krapinsko-zagorskom županijom, kaže varaždinski župan Anđelko Stričak.
Osim šarana u jezero će biti ovih dana puštene i ostale autohtone vrste poput smuđa i linjaka.
Vrati se natrag