Tereza Kesovija : Vojko Obersnel me razočarao
Objavljeno 27.05.2013 - Zabava

Ovoga vikenda u HNK Ivan pl. Zajc nastupale su prave hrvatske dive, Radojka Šverko, Gabi Novak i Tereza Kesovija. Kazalište je bilo ispunjeno do posljednjeg mjesta. Cijelo ozračje na koncertu bilo je jednostavno fantastično. Publika je velikim pljeskom nagrađivala dive koje su godinama svojim snažnim karakterima i prekrasnim pjesmama oduševljavale generacije ljudi u Hrvatskoj i šire. Čak je Radojka Šverko prije izvođenja pjesme “Kud plovi ovaj brod” kazala kako je upravu tu pjesmu prvi put izvela na Splitskom festivalu još daleke 1970. pjesme, a danas smo još uvijek svi zajedno ovdje i uživamo u istoj melodiji.

Sve tri dame i dive nastupale su na mnogim hrvatskim i svjetskim pozornicama i svugdje su bile dočekivane onako kako damama i priliči i kako je osnova bontona.
Nakon samoga koncerta Terezu Kesoviju zasmetalo je što je na koncertu bio gradonačelnik grada Rijeke koji je bio posebno i pozdravljen od strane diva, a on nije za dame pripremio niti buket cvijeća u njegovo ime i u ime Grada, što se inače prakticira u cijelom zapadnom svijetu.
Tereza Kesovija nije mogla sakriti razočarenje, te je novinarima morala to kazati neposredno nakon koncerta.
“Baš sam mojim kolegicama i u garderobi još rekla. Gledajte, Vojko Obersnel me razočarao. Mogao je kao mali znak pažnje pripremiti košarice s cvijećem koje smo mogle dobiti nakon koncerta. To je pažnja koja je standardna u civiliziranom svijetu i pokazuje svojevrsno poštivanje. Ipak, rijetko se koja država može pohvaliti da ima dive koje već toliko godina ustrajno rade i na najbolji način predstavljaju hrvatsku kulturu kako u Hrvatskoj, tako i izvan nje. Vojko Obersnel bi cvijećem ukazao danas poštuje jednako onako kako je to učinila i riječka publika koja je bila jednostavno fantastična.”
Za svoj umjetnički rad Tereza je nekoliko puta bila nagrađivana prestižnim društvenim nagradama, među kojima su i Nagrada Vlaho Paljetak 1977., te Nagrada Đeki Srbljenović za poseban doprinos Splitskom festivalu 2000. Godine 1999., Tereza je odlikovana i proglašena Vitezom Visokog odličja za doprinose u kulturi (Chevalier des Arts et Lettres), koju dodjeljuje predsjednik Republike Francuske, a ubrzo potom uručena joj je i Zlatna povelja humanizma. Tereza je nastupila i na velikim koncertima UNICEF-a.
U svojoj karijeri Tereza je snimila više od trideset LP ploča i preko sedamdeset singlica, te desetak CD-ova, ali isto tako i veliki broj pjesama koje nikada nisu našle svoje mjesto na nekom od nosača zvuka.
Svoje pjesme Tereza je, osim na hrvatskom, otpjevala i na osam drugih svjetskih jezika (slovenskom, talijanskom, francuskom, ruskom, engleskom, njemačkom, španjolskom i portugalskom).
Radojka Šverko i urednik KIGO.hr Leo Pavela
Sve nabrojano oko Tereze Kesovije ukazuje da se ovdje radi o pravoj glazbenoj divi i njezino razočaranje je svakako vrlo važno jer ukazuje i na propuste unutar protokola Grada Rijeke, kao i na propuste u finom kulturnom ponašanju koje njeguje civilizacijske dosege kulture i napretka.
Tereza Kesovija kaže, da joj se ovako nešto još nikada nije dogodilo i da se nije nadala da će se ovakav propust dogoditi baš u Rijeci koju neizmjerno voli.
Vojko Obersnel je svakako napravio pogrešku jer je svima jasno da je njegova nazočnost na koncertu, bila ona privatna ili ne, značila i predstavljanje građana Rijeke. Stoga, trebao se sa svojim protokolom bolje pripremiti za doček diva u Rijeci, jer bonton je već odavno znan svima u civiliziranom svijetu.




