fbpx

U Balama otvoren 7. Festival mladog teatra

Objavljeno 24.09.2024 - Kultura

U Balama otvoren 7. Festival mladog teatra

U BALAMA OTVOREN MEĐUNARODNI FESTIVAL KAZALIŠNIH AKADEMIJA, OVOGODIŠNJA TEMA „KORIJENI“

Izložbom „Transformacijski kod“ Roberta Gečeka u baljanskoj Galeriji Ulika otvoren 7. Festival mladog teatra

Festival mladog teatra – međunarodni festival kazališnih akademija koji se odvija već sedmu godinu zaredom otvoren je u ponedjeljak navečer u Balama, a koje su i nastavna baza Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku. Ovogodišnja festivalska tema nosi naslov „Korijeni/Roots“ a na Festivalu sudjeluju studenti i profesori Akademije iz Freiburga (Njemačka), East Carolina University (SAD), Kazališnog i filmskog fakulteta Sveučilišta Babeş-Bolyai iz Cluja – Napoca (Rumunjska), Dun Laoghaire Institute of Art, Design and Technology (Irska), te Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, Filozofskog fakulteta Split Sveučilišta u Splitu, Sveučilišta Sjever te pulskog Sveučilišta Jurja Dobrile. Edukativni festival, koji traje do 28. rujna, u Balama je okupio stotinjak sudionika koji sudjeluju u radu brojnih zanimljivih radionica pet različitih modula, koji obuhvaćaju područja kazališta, dizajna, kreativnog pisanja, kostimografije, filma, vizualne umjetnosti, psihologije i art –terapije, zdravlja i zdrave prehrane, te radionice za djecu i studente pedagogije. U večernjim terminima na programu su predavanja, predstave, izložbe i koncerti također otvoreni za publiku.
Na svečanom otvaranju Festivala mladog teatra u ponedjeljak navečer u baljanskoj Galeriji Ulika otvorena je i izložba „Transformacijski kod“ izv.prof.art. dr.sc. Roberta Gečeka, profesora i pročelnika odjela Multimedije na Sveučilištu Sjever. Pred brojnom publikom svečanost je vodila umjetnička voditeljica Festivala mladog teatra Katica Šubarić s Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku Sveučilišta J. J. Strossmayera.
„Dobro došli u Bale, mjesto gdje se potiče inovativnost i kreativnosti i gdje se na svakom koraku osjeća energija mladih kreativnih ljudi“, kazao je mentor Festivala mladog teatra prof. dr. art Robert Raponja, te istaknuo da se ovogodišnji Festival održava u organizaciji Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku Sveučilišta J. J. Strossmayera i Sveučilišta u Splitu te da se očekuje da će se u budućnosti u organizaciju uključiti i Sveučilište Sjever te pulsko Sveučilište Jurja Dobrile.
Raponja je naglasio da posebno raduje što se ovogodišnji Festival otvara izložbom „Transformacijski kod“ Roberta Gečeka, vrhunskog umjetnika i profesora iz Varaždina sa Sveučilišta Sjever, autora koji u svojim djelima povezuje i ujedinjuje suvremenu tehnologiju i umjetnost.
Robert Geček je predstavljajući svoje radove ukazao da izložba „Transformacijski kod“ predstavlja presjek 30 godina njegovog rada od slikarstva do dizajna, a najdražim označio ciklus koji obilježava crveno drvo. Riječ je, naime, o radovima koji pripovijedaju obiteljsku priču o drvu koje je raslo ispred njegove obiteljske kuće, a koje je transponirao u budućnost, odnosno digitalizirao ga.
Akademska i umjetnička karijera Roberta Gečeka „predstavlja jedinstvenu sinergiju. Doktorsku titulu iz tehničkog područja na Grafičkom fakultetu u Zagrebu sjedinio je sa svojom strastvenom privrženošću umjetnosti“, a o njegovom „Transformacijski kodu“ u katalogu koji prati izložbu Klara Macolić Kuparić, uz ostalo, piše: „Prikazivanjem radova koji obuhvaćaju različite faze autorove karijere, uočava se koliko su Gečekove vještine u dizajnu utjecale na njegov umjetnički izraz. Također, zamjećuje se u kojoj je mjeri tehnologija unaprijedila njegov rad u digitalnoj sferi. Kako svaki eksponat predočuje priču o inovaciji, od klasičnih grafičkih rješenja do naprednih digitalnih kreacija, “Transformacijski kod” nije samo puko izlaganje radova, već je i kronološko svjedočanstvo autorove sposobnosti da, koristeći primijenjenu grafiku i digitalnu umjetnost, redefinira granice vizualnog izraza. Kroz priču o neiscrpnom istraživanju i širenju vlastitih umjetničkih horizonata, izložba pruža detaljan uvid u Gečekove kreativne procese i razvojni put.“
Izložbu je proglasio otvorenom Edi Pastrovicchio, načelnik Općine Bale – Valle, te poželio dobrodošlicu svim sudionicima Festivala mladog teatra, uz čestitke autoru. „Drago nam je da je ideja o promoviranju Bala kao grada kulture uspješna zaživjela, i vi svi skupa ste dio ove naše priče koja će ostati za budućnost“, kazao je načelnik Edi Pastrovicchio.
U nastavku Festivala mladog teatra večernji program u utorak 24. rujna u kampu Mon Perin (Saltwater Oasis Event Hall) u 21 sat donosi Tribinu o mentalnom zdravlju (Odsjek za psihologiju – Filozofski fakultet u Splitu). Cilj ove tribine je upoznavanje studenata s općim informacijama o mentalnom zdravlju, s naglaskom na pitanja i probleme s kojima se studentska populacija najčešće susreće. U srijedu 25. rujna u 20 sati na Trgu Tomaso Bembo na programu je predstava „Strindbergova sonata“ ( Freiburger Schauspielschule, Njemačka). Predstava je temeljena na Strindbergovom autobiografskom romanu „Plädoyer eines Irren” i „Lieb’, Leid und Zeit” Fride Uhl, ispituje scene iz Strindbergovih brakova sa Siri von Essen i Fridom Uhl, kao moguće izvore inspiracije za njegovo remek-djelo „Fräulein Julie“. Igraju i sviraju: Simon Frädrich (bas gitara), Lennart Katz (cajon), Lissy Blume (e-klavir), Marie-Charlotte Bonfiglio (saksofon) . Režiju, koncept i scenografiju potpisuje Grete Linz. U četvrtak 26. rujna u 20 sati na Trgu Tomaso Bembo na programu je „Bijeg iz petlje“ predstava Kazališnog i filmskog fakulteta Sveučilišta Babeş-Bolyai iz Cluja – Napoca (Rumunjska). Igraju: Szűcs Tamás, Balázs Ádám, Ádám Ferencz . Režiju i mentorstvo potpisuje Andras Hathazi. Slijedi, u petak, 27. rujna u 20 sati na Trgu Tomaso Bembo predstava „…ipak rastemo iz istog korijena”(produkcija – Carolina University (SAD), Fakultet za kazalište i ples i Festival mladog teatra u Balama). Igraju: Isaiah Bussey, Emma Laughinghouse, Elana Lapetina, McKenna Lawler, Gabrijel Perić . Redatelj je Trent Blanton, a producent Jayme Host. Ovo je djelo nastalo od odabira i adaptacija pjesama iz kanona Američkog glazbenog kazališta, a riječ je o mozaiku o identitetu unutar obiteljskih odnosa. U završnici Festivala, 28. rujna u 20 sati u kampu Mon Perin (Saltwater Oasis Event Hall) na programu je koncert „Dva klarineta“ u izvedbi višestruko nagrađivanih mladih glazbenika Smarande Ciuf i Tamasa Hathazija. Na programu su djela Istvána Kohána, Béle Kovácsa, Georgea Enescua i drugih skladana za violončelo.
Uz Katicu Šubarić, umjetničke i znanstvene voditeljice tematskih modula Festivala su Jasmina Pacek (AUKOS), Ana Kurtović (FFOS) i Daniela Čačić Kenjerić (PTFOS), a uz Roberta Raponju mentor Festivala je i Nikola Koceić – Bilan (Sveučilište u Splitu). Suradnici Festivala su Mon Perin d.o.o., Općina Bale – Valle, Akademija iz Freiburga, Kazališni i filmski fakultet Sveučilišta Babeş-Bolyai iz Cluja – Napoca, Sveučilište Sjever i Sveučilište Jurja Dobrile u Puli.

Komentari

komentar

Vrati se natrag

Pratite nas na društvenim mrežama