fbpx

U Balama završen 7. Festival mladog teatra

Objavljeno 29.09.2024 - Kultura

U Balama završen 7. Festival mladog teatra

Festival mladog teatra uz temu „Korijeni“ u Balama okupio dvjestotinjak sudionika iz cijelog svijeta

Koncertom „Dva klarineta“ u izvedbi višestruko nagrađivanih mladih glazbenika Smarande Ciuf i Tamasa Hathazija u subotu navečer kampu Mon Perin uspješno je završen bogat program 7. Festivala mladog teatra koji je tijekom cijelog tjedna, od 23. rujna, održan u Balama. Ovogodišnje međunarodno umjetničko-znanstveno događanje u Balama još jednom je ispunilo svoju misiju da promovira i podržava mlade umjetnike i njihovu potrebu da kroz edukaciju radioničkog tipa stječu, nadograđuju i usavršavaju znanja i vještine. U Balama, koje su ujedno i nastavna baza studentima i profesorima Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, okupilo se stotinjak studenata i profesora sa sveučilišta u Hrvatskoj i inozemstvu te gotovo još toliko polaznika iz Istre, a među njima najviše mještana Bala svih generacija. Tema „Korijeni“ obilježila je ovogodišnji Festival, koji je održan u organizaciji Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Sveučilišta u Splitu, Općine Bale – Valle i Mon Perina d.o.o.
„Ovogodišnja tema Festivala: „Korijeni“ uputila je sve sudionike na preispitivanje starih i kreiranje novih vrijednosti i znanja, a ove godine više od 160 sudionika djece, studenata, profesora i osoba treće životne dobi sudjelovalo je u brojnim zanimljivim radionicama iz područja kazališne i vizualnih umjetnosti, psihologije, kreativnih terapija, te razvoja prehrambenih i kozmetičkih proizvoda. Baveći se temom „Korijeni“ promišljali smo odakle dolazimo i kuda stremimo, a kultura i umjetnost su uvijek tu kao naši čvrsti orijentiri“, kazao je prof. dr. art. Robert Raponja, mentor Festivala mladog teatra.
„Ove godine nas je obradovao do sada najveći broj polaznika koji su sudjelovali na radionicama Festivala mladog teatra u Balama. Veliki interes polaznika pratila je i do sada najraznolikija ponuda festivalskih radionica u čijem su radu sudjelovali studenti, art terapeuti, umjetnici, 60 učenika Osnovne škole Bale, predstavnici IKA-e, kao polaznici treće životne dobi. Radionice su bile podijeljene u šest različitih tematskih modula: za studente glume i kazališne umjetnike, za studente dizajna, kreativnog pisanja i vizualne umjetnike, potom za studente psihologije i sve koji žele poboljšati brigu o sebi, održane su radionice za djecu, kao i radionice nutricionizma i prirodne kozmetike, te radionice i predavanja za osobe treće životne dobi, objašnjava izv. prof. art. Katica Šubarić, umjetnička voditeljica Festivala mladog teatra. Ističe i da su na Festivalu sudjelovali studenti i profesori Akademije iz Freiburga (Njemačka), East Carolina University (SAD), Kazališnog i filmskog fakulteta Sveučilišta Babeş-Bolyai iz Cluja – Napoca (Rumunjska), Dun Laoghaire Institute of Art, Design and Technology (Irska), te Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, Filozofskog fakulteta Split Sveučilišta u Splitu, Sveučilišta Sjever i pulskog Sveučilišta Jurja Dobrile.
„Polaznici naših radionica posebno su bili zadovoljni ambijentom Bala, a radili smo i stvarali u palači Bembo, na Trgu Tomaso Bembo , kino-dvorani, prostoru Turističke zajednice, kampu Mon Perin, Učenje se kombinira s atmosferom i unikatnim prostorima Bala, a međunarodno okruženje i susreti ljudi iz cijelog svijeta – a mnogi od njih prvi su put stigli u Istru, pa i u Europu – u kombinaciji sa specifičnim prostorom i kampom Mon Perin daje poseban dodatni sadržaj našem Festivalu, istaknula je izv. prof. art. Katica Šubarić. Napominje i da se kao posebnost Festivala izdvajaju večernji umjetnički programi koji su i ove godine okupili brojnu publiku.
Tako je Festival otvoren u Galeriji Ulika izložbom „Transformacijski kod“ Roberta Gečeka, profesora i pročelnika odjela Multimedije Sveučilišta Sjever iz Varaždina. Profesor Geček, tijekom Festivala održao je vrlo zanimljivo predavanje o povezivanju vizualne umjetnosti i novih tehnologija. Također, prvi put na Festivalu mladog teatra održana je i tribina u novoj Salt Water Oasis Hall dvorani u kampu Mon Perin. Tribina o mentalnom zdravlju je za cilj imala upoznati sudionike festivala o općim informacijama o mentalnom zdravlju s naglaskom na pitanja i probleme s kojima se studentska populacija najčešće susreće. Studenti Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Splitu su pod mentorstvom prof. dr.sc. Bruna Baraća upozorili na važnost brige o vlastitom zdravlju, kako fizičkom tako i mentalnom. Trećeg dana festivala odigrana je kazališna predstava „Strindbergova sonata“ u izvedbi studenata akademije Freiburger Schauspielschule iz Freiburga, iz Njemačke.
„Predstava je nastala kao autorski projekt četvero studenata pod mentorstvom profesorice Grete Linz, koja na Festivalu sudjeluje još od samog početka festivala. Predstava „Strindbergova sonata“ temeljena je na autobiografskom romanu švedskog književnika i redatelja Augusta Strindberga u kojem opisuje svoje brakove s glumicama Siri von Essen i Fridom Uhl, koje su poslužile kao inspiracija za njegovu kultnu dramu „Gospođica Julija“. Predstava propituje koliko jaka može biti ljubavna čežnja i strast te koliko su za Strindberga bila kobna njegova emocionalna propitivanja i psihoze, a mladi glumci na sceni su svirali, pjevali i energično proživljavali svoje uloge“, kaže Katica Šubarić te naglašava da je festivalski program obogatila i predstava „Bijeg iz petlje“ Kazališnog i filmskog fakulteta Sveučilišta Babeş-Bolyai iz Cluja – Napoca (Rumunjska) u kojoj su igrali Szűcs Tamás, Balázs Ádám, Ádám Ferencz. U 40 minuta trajanja predstave mladi trojac pokazao je zavidnu vještinu izvođenja klaunerije, jedne od najtežih grana komedije. Predstava je nastala pod mentorstvom odličnog glumca, redatelja i jednog od najboljih dramskih pedagoga u Europi Andrasa Hathazija, a oduševila je sve u publici, pogotovo najmlađe Baljane koji su je pratili iz prvih redova i na momente sudjelovali u predstavi. Vrhunski umjetnički događaj bila je i predstava “… yet our roots remain the same”(…ipak rastemo iz istog korijena) nastala suradnjom East Carolina Universityja iz SAD-a i Festivala mladoga teatra u Balama u režiji Trenta Blantona, odigrana u petak. Publiku su oduševili mladi glumci i glazbenici Isaiah Bussey, Emma Laughinghouse, Elana Lapetina, McKenna Lawler i naš Gabrijel Perić. Djelo je nastalo od odabira i adaptacija pjesama iz kanona Američkog glazbenog kazališta, a riječ je o mozaiku o identitetu unutar obiteljskih odnosa. U predstavi koja se bavi povezivanjem shvaćanja obitelji kao stabla i njegovog grananja u različite sfere koje se mogu dosegnuti umjetničkim izričajem, posebno je bila dojmljiva čista predanost glumačke igre koja savršeno služi redateljskom konceptu profesora Trenta Blantona, gdje pjesme postaju solilokviji, dijalozi i monolozi u scenskom traganju za čistim osjećanjem sebe kao samostalne individue koja je ipak dio jedne veće priče u slagalici međusobnih odnosa. “…yet our roots remain the same” donosi svježe ostvarenje koje se s lakoćom sluša, gleda i proživljava dajući nam priliku da još jednom shvatimo važnost obitelji i njezine uloge u našim životima.
Uz Katicu Šubarić, umjetničke i znanstvene voditeljice tematskih modula Festivala su Jasmina Pacek (AUKOS), Ana Kurtović (FFOS) i Daniela Čačić Kenjerić (PTFOS), a uz Roberta Raponju mentor Festivala je i Nikola Koceić – Bilan (Sveučilište u Splitu). Suradnici Festivala su Mon Perin d.o.o., Općina Bale – Valle, Akademija iz Freiburga, Kazališni i filmski fakultet Sveučilišta Babeş-Bolyai iz Cluja – Napoca, Sveučilište Sjever i Sveučilište Jurja Dobrile u Puli.

Autor: Bojana Ćustić Juraga

Komentari

komentar

Vrati se natrag

Pratite nas na društvenim mrežama