fbpx

Županijski vijećnik Leo Pavela zatražio kvalitetniju zaštitu nezadovoljnih pacijenata u PGŽ-u!

Objavljeno 27.01.2025 - IzdvojenoVijesti

Županijski vijećnik Leo Pavela zatražio kvalitetniju zaštitu nezadovoljnih pacijenata u PGŽ-u!

Tko štiti pacijente? Oštra kritika zdravstvenog sustava u Primorsko-goranskoj županiji!

Budžet Primorsko-goranske županije je 353 milijuna eura, od čega se čak 40% mora po zakonu RH trošiti na zdravstveni sustav, što u ovom slučaju znači 141,2 milijuna eura! Usprkos tom enormnom budžetu, pacijenti se često osjećaju prepuštenima sami sebi! Sve to trebalo bi rezultirati boljom medicinskom skrbi, no svjedoci smo da je stvarno stanje u zdravstvu, po ocjenama mnogih pacijenata, lošije nego što je ikada bilo. Duže su liste čekanja nego ikada do sada, odnos prema pacijentima je često vrlo površan i loš, komunikacija s pacijentima je lošija, uvjeti na nekim odjelima su također ispod svake razine, higijena je na nižoj razini nego što je ikad bila, kao i sanitarni čvorovi. Starijim pacijentima se neki liječnici i medicinske sestre gotovo uopće ne javljaju na telefon ili vrlo rijetko, čekanje na hitnoj zna biti toliko dugačko da se neki puta ljudima više isplati otići na hitnu u Gospić ili Karlovac, prije će doći na red.

Na sjednici Županijske skupštine PGŽ-a, vijećnik Leo Pavela upozorio je da kao Primorsko-goranska županija deklarativno imamo i Povjerenstvo za zaštitu prava pacijenta i Savjet za zdravstvo PGŽ-a, no niti jedni niti drugi rade kvalitetno u korist zaštite pacijenata i organiziranja korisnih preventivnih akcija. Njegova oštra kritika bila je upućena predsjednici Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata prim.dr.sc. Iri Pavlović-Ružić, od koje je zatražio konkretne mjere za poboljšanje usluga, a ona je to neprofesionalno prebacila na Savjet za zdravstvo, što se vidi u priloženom videu. Potpuno je neprihvatljivo da se tako važna tema kao zaštita pacijenata prebacuje s jedne na druge odgovorne osobe u sustavu, poput ping-ponga – zaključuje Pavela.

Gdje nestaju milijuni za zdravstvo?

Pavela je istaknuo alarmantnu činjenicu – iako PGŽ ima gotovo 30.000 stanovnika manje, izdvajanja za zdravstvo nikada nisu bila veća, no stanje je, po ocjeni pacijenata, gore nego ikada! Leo Pavela je već nekoliko puta na Skupštini kazao – ”Mi kao društvo nemamo novaca kako bismo upravo sada investirali 10 milijuna eura za građenje Zdravstvenog centra Rujevica te da novce koje imamo trebamo trošiti na profesionalno održavanje sustava koje sada imamo, a izgradnju bilo kakvog novog zdravstvenog centra treba prepustiti financiranju državi ili EU fondovima.”

Leo Pavela je pohvalio rad brojnih liječnika i medicinskog osoblja koji se u Primorsko-goranskoj županiji svojom profesionalnošću i ljubaznošću na posebno zadivljujući način odnose prema svojim pacijentima, te ih je zamolio da upravo oni budu korektiv svojim kolegama koji nisu takvi.

Vijećnica Đurđica Tancabel: ‘Sramim se medicinske struke!’

Još jedan glas pobune došao je od Đurđice Tancabel, vijećnice koja zastupa umirovljenike. Ona je zatražila konkretne rezultate rada Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata, tvrdeći da je njihov rad do sada bio – nevidljiv! “Da su radili svoj posao kako treba, pacijenti ne bi proživljavali ovakve nepravilnosti!” – poručila je.
No to nije sve – Tancabel je uputila još žešću kritiku medicinskim djelatnicima, rekavši da su mnogi od njih bahati i nezainteresirani, te da tvrdnje o slabim plaćama nisu opravdanje za loše obavljanje posla.

Hoće li županijske vlasti konačno nešto poduzeti?

Dok pacijenti svakodnevno trpe posljedice nefunkcionalnog sustava, ostaje pitanje – hoće li netko iz PGŽ-a konačno snositi odgovornost za propuste u zdravstvu PGŽ-a? Hoće li Povjerenstvo za zaštitu prava pacijenata i Savjet za zdravstvo opravdati svoje postojanje ili će ostati samo na deklarativnim obećanjima s izrazito slabim rezultatima?

Budućnost zdravstva u PGŽ-u pokazat će hoće li zdravlje građana biti doista i odgovornim političarima u PGŽ-u na prvom mjestu jer sada se ne da naslutiti da je to tako.

Cijelu raspravu sa Županijske skupštine pogledajte ovdje:

Vrati se natrag

Pratite nas na društvenim mrežama